Do Szczecina przyjeżdżają znani w całym kraju muzycy, na co dzień występujący w cenionych zespołach kameralnych czy też orkiestrach symfonicznych filharmonii. Regularnie spotykają się z młodzieżą w salach dydaktycznych Willi Grawitza. Warsztaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Zajęcia w ramach Edukacji z Mistrzem odbywają się regularnie w Willi Grawitza. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ inicjatorem projektu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Tadeusza Szeligowskiego, która właśnie w tym budynku ma swoją siedzibę.

Po wakacjach warsztaty ze znanymi muzykami odbywały się już czterokrotnie. Młodych muzyków odwiedzili profesor Artur Kasperek z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (warsztaty fagotowe), dr Tomasz Gluska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (warsztaty trąbkowe), dr Anna Scheller z Akademii Muzycznej w Katowicach (warsztaty harfowe), w ramach projektu z młodzieżą spotykał się w ramach indywidualnych lekcji także dr Krzysztof Krzyżewski z Akademii Muzycznej w Szczecinie (warsztaty klarnetowe). W listopadzie odbędą się kolejne odsłony projektu i zajęcia z Anną Skibińska-Haponiuk (19 listopada – wiolonczela) oraz z dr hab. Mariuszem Dereweckim (21 listopada – skrzypce).

Edukacja z Mistrzem to projekt – cykl spotkań ze znakomitymi muzykami związanymi z muzyką klasyczną. Dzięki temu uczniowie szkół muzycznych mają kontakt z wybitnymi muzykami i pedagogami. Poza swoją codzienną pracą w szkole, młodzi artyści mogą regularnie spotykać się z wykładowcami Akademii Muzycznych z całej Polski. Są to muzycy, którzy potrafią pracować z młodzieżą, a przy tym mają ogromne doświadczenie zbierane latami na scenach rozmaitych filharmonii i salach koncertowych, znakomicie przekazują wiedzę uczestnikom warsztatów.

Projekt Edukacja z Mistrzem pozwala na zdobywanie wiedzy, która kształtuje muzyczne charaktery, pobudza kreatywność i przede wszystkim przygotowuje do dalszego etapu edukacji muzycznej. W projekcie udział brać mogą zarówno uczniowie PSM im. Tadeusza Szeligowskiego, jak również innych placówek edukacyjnych ze Szczecina.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Szczecin.