Zadzwoń do nas:
tel. 91 423-26-55
fax 91 423-26-57
E-mail:
psm@miasto.szczecin.pl
Adres:
Al. Wojska Polskiego 115,
70-483 Szczecin
SZKOŁA JEST OTWARTA
poniedziałek - piątek 7:45 do 21:00
sobota 9:00 do 16:00

Willa Grawitza

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego od 1951 roku mieści się w malowniczym, zabytkowym budynku przy alei Wojska Polskiego 115. Jest on położony w najbardziej reprezentacyjnej części ulicy – kiedyś były tu rezydencje bogatych szczecińskich mieszczan.

Willa wraz z otoczeniem powstała w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza, zaprojektował ją szczeciński architekt Zimmermann. Stworzył on oryginalną budowlę w stylu historycznym /eklektycznym/ łącząc bogactwo elementów gotyku i renesansu. Jest to jednopiętrowy, podpiwniczony budynek o asymetrycznej, zróżnicowanej ryzalitami bryle, zwieńczony skomplikowanym układem ceramicznych dachów

Charakterystyczne są również elewacje szczytowe z ciekawą dekoracją rzeźbiarską: frontowa – z pięknym zegarem słonecznym; ogrodowa i boczna, wejściowa. Na ryzalicie frontowym widnieje kartusz herbowy z żaglowcem podtrzymywany przez dwie syreny.

Willę otaczał ogród z ogrodzeniem wykonanym przez firmę Franza Plötz’a w 1935r. W ogrodzie rosną jeszcze okazy starych drzew: platany, cisy, kasztanowce, buk.

Wewnątrz willi zachowały się różnorodne elementy jej wystroju – centralnie położony hall, wysoki na dwie kondygnacje, oświetlony wielkim oknem (kiedyś witrażowym) z rzeźbioną boazerią oraz dwuskrzydłowymi drzwiami do bocznych pomieszczeń, ozdobionymi płaskorzeźbami kwiatów i liści. Wzdłuż dwóch ścian hallu usytuowane są łamane schody z ozdobną balustradą prowadzącą na piętro, w hallu zwraca uwagę oryginalny kominek z wysokim okapem wykonany z zielonych kafli. Najbogatszym wnętrzem willi jest obecna aula (dawniej jadalnia) z piękną boazerią, drewnianą dekoracją sufitową i wnęką mieszczącą kominek.

Dawny salon położony na wprost wejścia z sieni do hallu jest podzielony dzisiaj na dwie części służąc jako sekretariat i pokój nauczycielski; skromniejsze od parterowych są wnętrza piętra /dawne pokoje gościnne, dziecinne, sypialnie i garderoby/; w wielu pomieszczeniach zachowały się piękne stiukowe dekoracje sufitowe.

Ze względu na wysokie walory artystyczne , architektoniczne, historyczne willa Grawitza została wpisana do Rejestru Zabytków miasta Szczecina w 1994r.

Obecnie budynek ma 118 lat i nadal zachwyca swoją architekturą. Ponieważ wymagał kompleksowego remontu – we wrześniu 2015 roku zaprosił uczniów i nauczycieli do odnowionych z wielką pieczołowitością progów willi Grawitza, po trwającym nieco ponad rok generalnym remoncie.

Willa Grawitza
Willa Grawitza w Szczecinie, w której obecnie mieści się nasza szkoła, została wyróżniona w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Doceniono nas za wzorowo wykonane prace konserwatorskie, starannie przeprowadzone prace badawcze dokumentujące oryginalny wystrój oraz ekspozycję historycznych walorów architektonicznych i plastycznych obiektu. To właśnie tutaj szczecińska młodzież stawia swoje pierwsze, muzyczne kroki. Obejrzyjcie prezentację naszej szkoły!
Facebook
YouTube