Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego od 1951 roku mieści się w malowniczym, zabytkowym budynku przy alei Wojska Polskiego 115. Jest on położony w najbardziej reprezentacyjnej części ulicy – kiedyś były tu rezydencje bogatych szczecińskich mieszczan.
Willa wraz z otoczeniem powstała w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza, zaprojektował ją szczeciński architekt Zimmermann. Stworzył on oryginalną budowlę w stylu historycznym /eklektycznym/ łącząc bogactwo elementów gotyku i renesansu. Jest to jednopiętrowy, podpiwniczony budynek o asymetrycznej, zróżnicowanej ryzalitami bryle, zwieńczony skomplikowanym układem ceramicznych dachów
Charakterystyczne są również elewacje szczytowe z ciekawą dekoracją rzeźbiarską: frontowa – z pięknym zegarem słonecznym; ogrodowa i boczna, wejściowa. Na ryzalicie frontowym widnieje kartusz herbowy z żaglowcem podtrzymywany przez dwie syreny.
Willę otaczał ogród z ogrodzeniem wykonanym przez firmę Franza Plötz’a w 1935r. W ogrodzie rosną jeszcze okazy starych drzew: platany, cisy, kasztanowce, buk.
Wewnątrz willi zachowały się różnorodne elementy jej wystroju – centralnie położony hall, wysoki na dwie kondygnacje, oświetlony wielkim oknem (kiedyś witrażowym) z rzeźbioną boazerią oraz dwuskrzydłowymi drzwiami do bocznych pomieszczeń, ozdobionymi płaskorzeźbami kwiatów i liści. Wzdłuż dwóch ścian hallu usytuowane są łamane schody z ozdobną balustradą prowadzącą na piętro, w hallu zwraca uwagę oryginalny kominek z wysokim okapem wykonany z zielonych kafli. Najbogatszym wnętrzem willi jest obecna aula (dawniej jadalnia) z piękną boazerią, drewnianą dekoracją sufitową i wnęką mieszczącą kominek.
Dawny salon położony na wprost wejścia z sieni do hallu jest podzielony dzisiaj na dwie części służąc jako sekretariat i pokój nauczycielski; skromniejsze od parterowych są wnętrza piętra /dawne pokoje gościnne, dziecinne, sypialnie i garderoby/; w wielu pomieszczeniach zachowały się piękne stiukowe dekoracje sufitowe.
Ze względu na wysokie walory artystyczne , architektoniczne, historyczne willa Grawitza została wpisana do Rejestru Zabytków miasta Szczecina w 1994r.
Obecnie budynek ma 118 lat i nadal zachwyca swoją architekturą. Ponieważ wymagał kompleksowego remontu – we wrześniu 2015 roku zaprosił uczniów i nauczycieli do odnowionych z wielką pieczołowitością progów willi Grawitza, po trwającym nieco ponad rok generalnym remoncie.