Zadzwoń do nas:
tel. 91 423-26-55
fax 91 423-26-57
E-mail:
psm@miasto.szczecin.pl
Adres:
Al. Wojska Polskiego 115,
70-483 Szczecin
SZKOŁA JEST OTWARTA
poniedziałek - piątek 7:45 do 21:00
sobota 9:00 do 16:00

Projekty szkolne

Edukacja dzieci z dysfunkcją wzroku – projekt rozpoczął się w II połowie 2011 roku, kiedy zaczęliśmy kłaść duży nacisk na rzecz poprawy warunków kształcenia dzieci z dysfunkcją wzroku. W naszej szkole uczą nauczyciele specjaliści w zakresie tyflodydaktyki. W ubiegłych latach szkołę kończyli uczniowie w klasie fortepianu i skrzypiec. Obecnie kolejne uzdolnione muzycznie dzieci niepełnosprawne wzrokowo kształcą się również w zakresie gry na skrzypcach i fortepianie. Edukacja artystyczna takich uczniów wymaga korzystania ze specjalistycznych podręczników oraz urządzeń.

Dzięki współpracy, jaką udało się nawiązać ze Stowarzyszeniem Lions Club Szczecin „Magnolia”, poprawiają się warunki w szkole mające ułatwić dzieciom niewidomym dostęp do specjalistycznej edukacji i wiedzy muzycznej. Szkoła zostaje stopniowo wyposażona w specjalistyczny sprzęt ułatwiający dzieciom naukę gry na instrumentach oraz podręczniki do audycji muzycznych i kształcenia słuchu w języku Braila.

Dowodem na skuteczność naszych działań jest 8 letni Borys Kowalczyk, który w 2019 roku, jako jedyny Polak otrzymał nagrodę w prestiżowym konkursie organizowany przez Europejską Unię Niewidomych pisząc pracę o znaczeniu języka Braila w edukacji muzycznej.

 

 

Edukacja z Mistrzem to cykl spotkań ze znakomitymi muzykami związanymi z muzyką klasyczną. Idea projektu powstała wiele lat temu, udało się ją wdrożyć w nasz szkolmy system nauczania, a do Szczecina i Willi Grawitza zaczęli przyjeżdżać wybitni polscy muzycy – począwszy od pianistów, skrzypków, perkusistów, czy kontrabasistów.

Jaki jest cel projektu? To proste, zależy nam, by nasi uczniowie mieli kontakt z wybitnymi muzykami i pedagogami. Poza swoją codzienną pracą w szkole, młodzi artyści mogą regularnie spotykać się z wykładowcami Akademii Muzycznych z całej Polski. Są to muzycy, którzy potrafią pracować z młodzieżą, a przy tym mają ogromne doświadczenie zbierane latami na scenach rozmaitych filharmonii i salach koncertowych, znakomicie przekazują wiedzę uczestnikom warsztatów.

Projekt Edukacja z Mistrzem pozwala na zdobywanie wiedzy, która kształtuje muzyczne charaktery, pobudza kreatywność i przede wszystkim przygotowuje do dalszego etapu edukacji muzycznej. W projekcie udział brać mogą zarówno uczniowie naszej szkoły, jak również innych placówek edukacyjnych ze Szczecina.

 

Muzyczne Bajki Grajki powstał z myślą o najmłodszych. Czym jest projekt? To seria koncertów instrumentalnych dla najmłodszych. Zawsze gramy na żywo, a podczas zajęć maluchy mogą nie tylko wsłuchiwać się w brzmienia instrumentów, ale też zdobywać wiedzę z zakresu muzyki.

W ramach spotkań nie ograniczamy się tylko do słuchania, ale aktywnie pracujemy z dziećmi przy rozmaitych grach i zabawach. Łącząc aktywność ruchową z muzyką klasyczną, uwrażliwiamy na muzykę, edukujemy i przede wszystkim pobudzamy wyobraźnię i kreatywność.

W projekt naszej szkoły zaangażowaliśmy inne placówki oświatowe ze Szczecina, na Muzyczne Bajki-Grajki przychodzą do nas najmłodsi uczniowie ze szkół podstawowych… wielu z nich w późniejszym czasie rozpoczynało kształcenie muzyczne w naszej szkole.

Karta zgłoszenia – pdf

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Szczecin

Młode Talenty: Polsko-Niemiecki Konkurs to projekt łączący polskie i niemieckie pogranicze muzyczne. Powstał na bazie wieloletniej współpracy pomiędzy Państwową Szkoła Muzyczną I st. im. Tadeusza Szeligowskiego oraz Kreismusikschule Uckermark Templin.

Konkurs ma na celu nie tylko sceniczną rywalizację pomiędzy młodymi muzykami, ale przede wszystkim jest formą międzynarodowej integracji muzycznej, wymianą wspólnych doświadczeń edukacyjnych. Rozwój tego projektu ściśle wiąże się z poprawą kształcenia młodych muzyków, różnice w funkcjonowaniu oświaty po obu stronach Odry pozwalają na wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w nauczaniu, dzięki czemu możemy prowadzić edukację muzyczną w nowoczesny sposób, jak najbardziej przyjazny i efektywny dla dzieci. Na tym projekcie korzystają zarówno uczniowie, jak i pedagodzy.

 

Pośpiewaj mi mamo, Pośpiewaj mi tato to projekt, który narodził się za sprawą Narodowego Forum Muzyki i jest prowadzony z powodzeniem od 2010 roku na terenie całego kraju. Nasza szkoła mocno zaangażowała się w akcję i dumnie reprezentuje Pomorze Zachodnie aktywnie prowadząc projekt. Mamy dobre warunki nie tylko do pracy z dziećmi, ale także z dorosłymi i wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest muzyka w życiu każdego z nas. Dla dzieci kołysanki nie są tylko rozrywką, czy formą uspokojenia. Wsłuchiwanie się w treść kołysanki sprzyja rozwojowi wyobraźni i mowy, a bliskość śpiewającego rodzica wzmacnia więź emocjonalną między nim a dzieckiem.

Muzyka odgrywa istotną rolę dla rozwoju małego dziecka. Śpiewanie niemowlęciu jest dla niego pierwszą ważną lekcją języka, z jaką maluch się styka i co ciekawe, może to zapobiec problemom językowym w dorosłym życiu.

Nie można zapomnieć, że słuch rozwija się u dziecka już w okresie prenatalnym, maluszek słyszy od 6. miesiąca ciąży. Co ważne, nie tylko słyszy, ale i rozpoznaje głos mamy i najbliższych. Śpiewanie w ciąży nie tylko wpływa korzystnie na dziecko, wpływa też na mamę, niweluje stres. Znana jest także terapeutyczna rola muzyki. Samo śpiewanie uczy prawidłowego oddechu tak potrzebnego w trakcie porodu i jeszcze bardziej zacieśnia więź z jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Śpiewanie kołysanek niemowlętom pomaga w uspokojeniu i wyciszeniu maluszka, dla którego ogromna ilość bodźców na zewnątrz brzucha mamy jest przytłaczająca. Muzyka wpływa na rozwój mózgu i dla dziecka jest przyjemnością. Tworzy dodatkowe więzi ze śpiewającym bliskim, a w późniejszych latach gwarantuje cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

Projekt dedykowany jest zarówno rodzicom (także przyszłym), jak i rodzeństwu, dziadkom, nianiom i opiekunkom. Zajęcia odbywają się zarówno w naszej szkole, czyli zabytkowej Willi Grawitza, jak również w innych miejscach Szczecina, w tym w Szkole Rodzenia Magdaleny Zawadzkiej.

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Szczecin.

Salonik Muzyczny to projekt zainicjowany w 2019 roku. Jest cyklem koncertów, w których prezentują się wybitni artyści muzycy oraz uczniowie oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Przy każdym muzycznym spotkaniu dążymy do tego, każdy koncert był wyjątkowy i niepowtarzalny. Nie brakuje przy tym muzycznych niespodzianek.

Uczestnictwo w bezpłatnym koncercie to dla szczecinian doskonała okazja, by spotkać się ze znakomitymi muzykami, posłuchać ich podczas kameralnego koncertu, czy też zwiedzić zabytkową Willę Grawitza. Z kolei dla naszych uczniów to szansa na występ na jednej scenie z prawdziwymi wirtuozami – muzykami znanymi na całym świecie.

 

 

Salonik Wiolinowy jest projektem zainicjowanym przez Szczecińską Filharmonię, w którym nasi uczniowie biorą aktywny udział bawiąc muzyką najmłodszych mieszkańców miasta. Warsztaty w Saloniku Wiolinowym dedykowane są dzieciom w wieku 3-6 lat. W czasie trwania zajęć dzieci są pod opieką animatorów, a celem spotkania jest m.in. uwrażliwianie maluchów na muzykę i pobudzanie ich kreatywności.

Salonik wiolinowy znajduje się w holu nowej Filharmonii. Ta specjalnie stworzona dla maluchów przestrzeń to miejsce kreatywnych działań, mających na celu oswajanie najmłodszych melomanów z muzyką i rozwijającą wyobraźnię zabawą. Podczas spotkań warsztatowych dzieci aktywnie uczestniczą w grach i zadaniach

Facebook
YouTube