Blanka Kojalewicz, Ola Kopeć, Mateusz Strycharczyk i Klara Tarnowska – to czwórka młodych szczecinian, którzy będą twarzami kampanii humanitarnej w Bośni i Hercegowinie. Wyjazd zaplanowany jest na 19 grudnia. „Wierzymy, że nasza obecność na Bałkanach będzie wsparciem dla całej inicjatywy” – mówi Anna Tarnowska.

Cała czwórka szczecinian, to młodzi muzycy, którzy na co dzień uczą się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego. Znają się doskonale, wielokrotnie grywali ze sobą podczas kameralnych koncertów, czy konkursów. Teraz wspólnie staną na niezwykle ważnej scenie: podczas międzynarodowej akcji humanitarnej na Bałkanach „Z miłością odważnych serc”.

Wydarzenie jest jedną z najbardziej znanych imprez charytatywnych w Bośni i Hercegowinie. W tym roku obchodzi swój mały jubileusz, organizowana jest po raz dziesiąty przez Urząd Prezydenta Republiki Serbskiej.

– Kiedy otrzymaliśmy zaproszenie, byliśmy nie tylko zaskoczeni, ale przede wszystkim dumni – mówi Anna Tarnowska, dyrektor PSM. – Wiele razy włączaliśmy się jako szkoła oraz nasi uczniowie z osobna, w akcje charytatywne. Zawsze uczymy naszych podopiecznych tego, by pomagać innym, jeśli to tylko możliwe. Nie mogliśmy nie odpowiedzieć na ten apel – dodaje.

Akcja w Bośni i Hercegowinie trwa do końca grudnia, ale główna impreza pod patronatem Prezydenta Željko Cvijanovica odbędzie się 22 grudnia w Pałacu Bansko w Banja Luce. Bośniacy oraz obywatele innych europejskich krajów, będą przekazać środki na budowę dwóch ośrodków opieki dla dzieci niepełnosprawnych w Banja Luce i Trebinje.

Ministerstwo Finansów Republiki Serbskiej uruchomiło nawet specjalny rachunek bankowy, na który można przekazywać darowizny.

Partnerami Prezydenta Republiki Serbskiej w tegorocznej akcji humanitarnej są młodzi artyści z różnych części kraju, którzy poprzez swoje artystyczne występy będą starali się wspierać swoich rówieśników. Wśród zaproszonych gości znajduje się niewielka grupa artystów z innych krajów Europy, w tym czworo młodych szczecinian.

– Z ogromną przyjemnością zagramy i zaśpiewamy dla potrzebujących dzieci. Damy z siebie wszystko – mówią młodzi artyści.

Wyjazd szczecinian na Bałkany jest możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

 

Źródło: Głos Szczeciński