Zanim rozpoczną rekrutację, chcą pokazać szkołę każdemu zainteresowanemu rozpoczęciem nauki gry na instrumencie. Będzie możliwość nie tylko zajrzeć do każdej sali edukacyjnej, ale również poznać instrumenty, na jakich można nauczyć się grać. Pedagodzy zapewniają, że mile widziani są ci najmłodsi szczecinianie, czyli sześciolatki z rodzicami, nieco starsi, a także nastolatki. Szkoła bowiem prowadzi edukację w dwóch cyklach: dziecięcym i młodzieżowym.

Już 16 grudnia będzie można przyjść do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w ramach tzw. Dnia Drzwi Otwartych. Placówka mieści się w zabytkowej Willi Grawitza, która w tym roku otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany” organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak wygląda proces edukacji w naszej szkole – mówi wicedyrektor, Iwona Radin-Rutkowska. – Oczywiście Dzień Otwarty organizujemy z myślą o rodzicach i ich pociechach, które chcą podjąć naukę w naszej szkole, ale przecież z wizytą mogą przyjść również ci, którzy chcą zwiedzić naszą szkołę jako zabytek. Jesteśmy otwarci dla różnych gości – dodaje.

W programie Dnia Otwartego znajduje się m. in. wspominane zwiedzanie budynku szkoły, możliwość wejścia do każdej sali i obserwowanie zajęć, oglądanie instrumentów muzycznych, spotkania z nauczycielami pracującymi w szkole i uzyskanie informacji na temat specyfiki gry na danym instrumencie, czy też udział w briefingu wyjaśniającym zasady rekrutacji, wymaganych dokumentów oraz badań przydatności kandydata do PSM.

– Każdy rodzic, który rozważa zapisanie dziecka do szkoły muzycznej, powinien się pojawić ze swoją pociechą, chociażby po to, by, pokazać dziecku instrumenty, pozwolić mu wziąć w ręce flet, gitarę, czy pałeczki od perkusji – zachęca Anna Tarnowska, dyrektor szkoły. – Jednakże ogromnie ważną sprawą jest, aby rodzice sprawdzili odległość z domu do szkoły muzycznej, możliwości dojazdu i dowożenia dziecka do naszej placówki, przemyśleli całą organizację czasu w związku z połączeniem nauki w dwóch szkołach, w tym ogólnokształcącej, do której nasi uczniowie muszą uczęszczać ucząc się równolegle w szkole muzycznej.

Dzień Otwarty będzie odbywał się w godzinach 16:00-19:00. Jak zapowiada dyrektor placówki, nie będzie to jedyna okazja, aby poznać szkołę.

Kolejne Dni Otwarte zaplanowane są na 22 stycznia i 26 lutego – zarówno w budynku głównym, czyli Willi Grawitza przy alei Wojska Polskiego 115, jak i w filii na Prawobrzeżu, przy ul. Portowej 21.

Początek rekrutacji do szkoły zaplanowany jest na początek marca 2020 roku.

PSM I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego to jedna z najbardziej aktywnych placówek edukacyjnych w regionie. Prowadzi kilka interesujących projektów, m.in. uczyć się w niej mogą osoby niedowidzące. Uczniowie szkoły są laureatami wielu prestiżowych konkursów muzycznych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Tekst: Oskar Masternak | źródło GS24.pl