Na jednym z popularnych portali croundfingowych trwa zbiórka środków, które mają pomóc szczecińskim chórzystom w organizacji wyjazdu na festiwal w Bratysławie. Młodzi artyści obiecują, że wszystkim darczyńcom odwdzięczą się specjalnym koncertem.

Chór Voci Veloci, który działa przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego, skupia wokół siebie dziesiątki młodych twórców. Do Bratysławy chce pojechać grupa 45 artystów w wieku od 10 do 17 lat. Jak mówi opiekun, dr Agata Czekalińska, stolica Słowacji już raz została przez szczecinian zdobyta.

– Cztery lata 4 lata temu w Bratysławie zdobyliśmy złoto w kategorii Muzyki Współczesnej i srebro w kategorii Chórów Dziecięcych do lat 16. W obecnym składzie również mamy szansę na to, by oczarować widownię i jurorów festiwalu – podkreśla dyrygentka.

International Festival of Advent and Christmas Music Bratislava to znana i ceniona międzynarodowa impreza dla zespołów chóralnych. Festiwal odbędzie się w dniach 5-8 grudnia. Wyjazd na konkurs nie jest tani, potrzeba blisko 50 tysięcy złotych. Jeśli się uda zebrać choć część środków, to na pewno będzie łatwiej zorganizować wyprawę. A pomóc może każdy, zarówno firmy, jak melomani wierzący w umiejętności młodych chórzystów. Artyści obiecują, że kiedy wrócą z festiwalu, dadzą specjalny koncert dla wszystkich tych, którzy wparli zbiórkę pieniędzy.

– Zaśpiewamy dla wszystkich tych, którzy w nas wierzą – mówi Agata Czekalińska.

Chór Voci Veloci ma już za sobą ponad 200 koncertów w całej Europie. Na swoim koncie ma także liczne sukcesy, regularnie przywozi nagrody z festiwali. Już teraz spływają zaproszenia dla zespołu z innych krajów, niewykluczone, że chórzyści za kilka miesięcy będą gwiazdami festiwali na Litwie.

– Teraz skupiamy się przede wszystkim na Bratysławie, chcemy zebrać jak najwięcej pieniędzy na ten wyjazd i oczywiście dużo śpiewamy, chcemy się zaprezentować najlepiej, jak to jest możliwe – mówi opiekun chóru.

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie działa pod dyrekcją dr Agaty Czekalińskiej od roku 2007. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz filmowej.

Młodych szczecinian można wesprzeć za pośrednictwem portalu:https://zrzutka.pl/cgjb97